• page-cover-seat

HOMOLA Motorsport na 33. Cene Slovenska bol opäť úspešný

Tak ako sme avizovali, Team HOMOLA Motorsport sa ostatný víkend po druhý krát v tejto sezóne zúčastnil Majstrovstva SR v pretekoch automobilov na okruhu v Orechovej Potôni (na Slovakiaringu), na preteku, ktorý bol zároveň aj pretekom Majstrovstiev Európy - Centrálna Zóna, Majstrovstiev Českej republiky a Majstrovstiev Poľska. Na preteku sa na novom slovenskom okruhu zišlo nevídaných 140 pretekárov a cca. 10 000 divákov.

A opätovne, tak ako v Júli, aj teraz si za volant pretekárskeho vozidla sadol iba 16-ročný Matej Homola. V zmysle predpisov Medzinárodnej automobilovej federácie FIA, je možné v takomto veku štartovať iba na uzavretej trati (čo je aj okruh) s vozidlom, ktorého objem motora nepresiahne 1400 cm³. Takže znovu sme si požičali špičkové vozidlo Škoda Fabia 1,4 Kit Car a odštartovali sme v spoločnej triede s podstatne silnejšími a rýchlejšími vozidlami do 2000 cm³ .

mato_homola_cena_slovenska_03

Voľné tréningové jazdy boli pre 140 prihlásených jazdcov naplánované na štvrtok a piatok a v piatok podvečer bol ešte k tomu zaradený aj kvalifikačný tréning pre sobotné preteky. Vtedy nás postihla smola, keďže pri výjazde z boxovej uličky do prvých kvalifikačných, tréningových kôl sa odtrhol držiak motora a tréning sme nemohli absolvovať. Ešte v ten večer sme vozidlo opravili a mohli sme sa zúčastniť sobotného preteku, ale iba z poslednej rady.

mato_homola_cena_slovenska_02

V sobotu ráno sa už išlo „naostro". Na štartovnom rošte sme síce stáli až na 39. mieste, za množstvom relatívne pomalších jazdcov, ale určite sme sa nevzdávali. Matej už zabojoval hneď na štarte, keď už do prvej zákruty predbehol 9 pretekárov. V ďalšom priebehu preteku predviedol bravúrny výkon, keď postupne počas 10 kôl predbehol 22 jazdcov (aj s motormi do 2000 cm³) a skončil na perfektnom 17.mieste v absolútnom poradí a na druhom mieste vo svojej triede (do 1400 cm³).

Keďže preteky boli vypísane ako „dvojpretek", tak sa ďalšia kvalifikácia do nedeľného - poobedného preteku išla až v nedeľu ráno. V tejto kvalifikácií Matej zajazdil druhý čas vo svojej triede D4-1400 cm³ a 19. absolútne z 39. zúčastnených pretekárov v spoločnej skupine D4 do 2000 cm³.

mato_homola_cena_slovenska_01

Nedeľný pretek bol na programe poobede, keď teplomer ukazoval cez 30 stupňov a v pretekárskych vozidlách (samozrejme, že bez klimatizácie) sa teplota hravo šplhá k 50 stupňom Celziovým. Vydržať fyzickú a aj psychickú zaťaž v takomto prostredí je niekedy až obdivuhodné.

Práve v tomto preteku Matej a ďalší traja jazdci predvádzali vynikajúce súboje, ktoré zabávali divákov až do konca. Matejovi sa štart v obkľúčení pretekárov s vyšším objemom motora moc nepodaril, a tak sa prepadol až o 5 miest, ktoré si musel v priebehu 4 kôl preteku naspäť vybojovať. Systematickou, perfektnou jazdou sa dostal až na 16. miesto, kde ho zastavil poľský pretekár na dieslovej „dvolitrovej" Alfe Romeo, ktorý sa určite nechcel nechať predbehnúť slabšou (aj keď v technických miestach rýchlejšou) Škodou Fabia. Takže Mateja blokoval (treba poznamenať, že v zmysle pravidiel) a keď ho aj Matej prekonal, tak mu to z dôvodu vyššieho výkonu motora na rovine vrátil. Matej a poľský pilot sa predbiehali doslova do posledného kola, resp. do poslednej zákruty (viď onboard). Pred poslednou zákrutou bol Matej ešte za pilotom Alfy Romeo a vyzeralo to tak, že je rozhodnuté. Matej to však vyskúšal „pustiť" do poslednej zákruty „na brzdy" a vyšlo to. Po nádhernom súboji, ktorý dvíhal divákov zo sedadiel, vyšiel napokon víťazne Maťo, ktorý sa umiestnil na 15. miestom absolútne a na 2. miestom v triede do 1400 cm³. Domov sme putovali s dobrými pocitmi a dvoma krásnymi, ťažko vybojovanými, ale zaslúženými pohármi.

mato_homola_cena_slovenska_05

Ďakujeme všetkým partnerom, ktorí nám umožnili tento štart, a fanúšikom za podporu.