• page-cover-seat

Maťo Homola vyhral svoju prvú rely v živote!

Druhý jazdec Majstrovstiev Európy cestovných vozidiel FIA ETCC 2013 si na Auto Show Slovakia Ring išiel vyskúšať po prvýkrát v kariére skutočnú automobilovú súťaž. Rely mu nebolo až tak cudzie, veď dlhé roky sledoval svojho otca, Jara Homolu, ako sa preháňa s Citroënom C2 S1600 po súťažiach na Slovensku i v zahraničí.

Ponuku štartovať na poslednej exhibičnej súťaži roka na Slovakia Ringu pri Orechovej Potôni preto s radosťou prijal a urobil dobre. V celkovom hodnotení 60-tich štartujúcich skončil na vynikajúcom 22. mieste a v druhej najobsadenejšej triede 9 dokonca zvíťazil! S Hondou Civic 1,6 VTi vo farbách Innovia Racing tímu, s ktorým Ján Kundlák vyhral triedu P2 Slovenského Rally Pohára 2013, sa Maťo Homola relatívne rýchlo zžil a ukázal, že jeho talent je nespochybniteľný. Absolvent FIA Young Drivers Excellence Academy si v zložitých podmienkach, keď nad Slovakia Ringom husto pršalo, nielenže dobre zajazdil, ale v súčte časov bol najlepší a nechal za sebou množstvo zvučnejších mien.

mato autoshow-1

Počas všetkých štyroch rýchlostných skúšok, v celkovej dĺžke 40 kilometrov, sa držal vpredu vo svojej kategórií. V poslednej skúške dokonca skončil na 14. mieste absolútne a na 1. mieste v triede, keď nechal za sebou aj autá 4x4 a rýchlejšie „predokolky". Výhra v poslednej skúške mu zaistila víťazstvo vo svojej prvej rely v živote.

mato autoshow-3

„V prvom rade by som chcel poďakovať Jánovi Kundlákovi za možnosť zviezť sa v rely aute a porovnať sa s ním, keďže sme sa obaja striedali na tom istom aute. V prvých rýchlostných skúškach sme mali obaja problémy, ale veľmi sa teším z môjho víťazstva. Vo všetkých rýchlostných skúškach som sa snažil tlačiť na pílu, keďže som si trať musel zapamätať veľmi dobre. Na rozdiel od súperov som totiž nemal ozajstného spolujazdca, ktorý by mi diktoval trať, ale som vozil reklamných partnerov a išiel som tzv. „na oči". Všetko vyšlo perfektne aj na poslednej skúške, kde som išiel podľa môjho pocitu veľmi rýchlo a táto rýchla jazda po blate ma veľmi bavila. Bol to taký kontrast s mojou celou tohtoročnou, „okruhárskou" sezónou, kde som musel jazdiť stále čisto", usmieval sa po súťaži Maťo Homola.

mato autoshow-2

V prvej rýchlostke sa na najhorúcejšie vozidlo spolujazdca (lebo to bola Maťova prvá RS) posadil známy fotograf F1 Martin Trenkler. Jazda sa mu veľmi páčila a fanúšikovia už čoskoro budú môcť na stránkach Teamu Homola Motorsport uvidieť nejaké vtipné onboard zábery s Maťom a Martinom. Treba povedať, že mladý Homola túto súťaž nešiel vôbec na rozpis. Ďalšie tri rýchlostné skúšky sa vedľa neho striedali rôzni partneri a priatelia. Všetci boli s jazdy v súťažnom aute unesení.

Maťo Homola nevylúčil, že sa v rely objaví aj v budúcnosti. Po tejto dobrej skúsenosti určite neodmietne pozvanie na Auto Show Slovakia Ring aj v roku 2014.